Róża pienna biała Polarstern

2010-03-05

Róża pienna biała Polarstern Tree rose white Polarstern Róża na paliku pienna biała odmiany Polarstern to jedna z najlepszych odmian o białych kwiatach. Bardzo żywotna, stosunkowo mrozoodporna oraz mało podatna na choroby.

Kwiat czysto biały, śnieżnobiały, bardzo duży, w pełnym rozkwicie osiąga rozmiar nawet 13 cm! Kwiaty są pełne, osadzone zwykle po kilka na silnym mocnym pędzie. Róża ta w sezonie powtarza dwu lub trzykrotnie kwitnienie. Liście ciemnozielone, dobrze kontrastujące z kwiatami.
Palik róży mocny, silny, wysokości ok. 120 cm i średnicy około 1 cm, grubiejący z wiekiem róży. Palik utrzyma różę bez podpierania, jednakże zaleca się podczas kwitnienia zastosowanie dodatkowej podpory ze względu na ciężar kwiatów i liści.
Polecana jako krzew kolekcjonerski róża na paliku biała to roślina o wyjątkowej elegancji, która ma wielu wielbicieli!

Proponujemy Państwu zakup pięknych róż wielkokwiatowych piennych szczepionych na pniu, zyskujących od długiego czasu już niezwykłą popularność w ogrodach przydomowych. Róże pienne to odmiany w kształcie drzewka szczepione na pniu (podkładce), inaczej zwane też drzewkami różanymi, otrzymane przez szczepienie odmian szlachetnych z różnych grup na specjalnie przygotowanym pędzie róży dzikiej tj. patyku o wysokości ok. 1-1,2 metra.
Można je sadzić w małym ogrodzie lub uprawiać w pojemniku, na tarasie lub balkonie. Nadają się do zaakcentowania miejsca, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę. Róże pienne jako drzewko stanowią najpiękniejszą oprócz róż pnących formę rośliny róży.

SZCZEGÓŁOWY OPIS

- Rodzaj rośliny: róża pienna na paliku wielkokwiatowa biała odmiany Polarstern.
- Zastosowanie: jeden z oryginalniejszych o ładnej budowie pąka współczesnych kwiatów. Krzew róży niezbędny w każdym różanym ogrodzie. Można posadzić pojedynczo na trawniku, gdzie będzie wyglądał równie pięknie jak i posadzony w grupie innych róż lub niskich bylin tworzących wypełnienie podstawy palika róży.
Polecany na rabaty, przydomowe skwerki oraz miejsca reprezentacyjne, podkreślające wyjątkowość róży na paliku. Co ciekawe, ze względu na piękny pokrój pąków stosuje się często pędy róży piennej na kwiat cięty, do wazonu.
- Wielkość: wysokość palika z koroną róży średnio do 100-120 cm. Wzrost pędów bardzo silny, w sezonie pędy potrafią wystrzelić nawet na długość 1 metra.
- Kwiaty: bardzo duże średnicy 10-13 cm., po rozkwitnięciu czysto białe, w pąku lekko z odcieniem kości słoniowej, pełne. Zwykle osadzone pojedynczo lub po kilka na długich pędach. Zapach średnio intensywny.
- Kwitnienie: od połowy VI i powtarza do jesieni.
- Owoce: często zawiązuje szypułki owocowe w postaci mięsistych, małych gruszek wypełnionych nasionami.
- Liście: duże, ciemnozielone, skórzaste. Ulistnienie gęste i długo utrzymujące się na krzewie.
- Pokrój: wyniosły, korona krzewu dobrze rozgałęziona, w dobrych warunkach rosną bardzo silnie. Pędy grube, proste, kolczaste.
- Stanowisko: słoneczne lub półcieniste. Nie zaleca się sadzenia pod drzewami. Unikać gorących, nieprzewiewnych stanowisk.
- Warunki glebowe: Preferuje dobrze nawiezione wilgotne gleby ogrodowe bądź próchnicze.
- Odporność na choroby i zimę: dość silnie odporna na choroby. Odporna na polskie warunki zimowe. Zaleca się na zimę kopczykowanie podstawy krzewów i okrywanie palika oraz korony.
Należy odrywać dzikie odrosty pędowe czasami wyrastające na paliku poniżej korony róży.
- Roślina wieloletnia, wymaga staranności i dbania w uprawie. Odporna na choroby. Jej uroda i obfite kwitnienie sprawiają, że hoduje się ją na całym świecie. Odmiana szczególnie polecana miłośnikom roślin pięknych i kolekcjonerskich.

DODATKOWE WIADOMOŚCI

- RÓŻE WIELKOKWIATOWE - jest to grupa róż najchętniej kupowanych do ogrodu. Kwiaty róż wielkokwiatowych są duże, pełne, o ładnej budowie pąka, osadzone pojedynczo lub po kilka na pędzie. Istnieje pełna paleta odmian jednobarwnych jak i liczna grupa dwubarwnych. Wszystkie nadają się na kwiat cięty. Przeważnie róże wielkokwiatowe pięknie pachną.
- Na pniu szczepi się odmiany tworzące korony o pokroju wyprostowanym lub przewisającym (tzw. róże płaczące). Róże pienne uprawia się w małych ogrodach, a nawet na balkonach. Kupione w doniczkach rośliny można sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Pnie często przywiązuje się do palików. Silniejsze pnie rosną i utrzymują różę samodzielnie. Róże te zimują najlepiej gdy są kopczykowane (pędy należy ostrożnie przygiąć i korony obsypać ziemią). Zasila się je nawozem wieloskładnikowym lub gnojówką. Bardzo ważnym zabiegiem jest cięcie, przeprowadzane co roku, na wiosnę w marcu, po puszczeniu mrozów. Wszystkie pędy tnie się nad 3-5 oczkiem. Pędy skracamy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz.
- Róże szczepione posiadają kwiaty pełne, o wielkości 8-16 cm, lekko lub mocno pachnące (szczególnie niesamowicie pachną odmiany różowe). Liście gęste, początkowo czerwonawe, później ciemnozielone, skórzaste, błyszczące. Pędy gęste, przycinane jeszcze bardziej gęstnieją i mają więcej pąków. Wysokość 1 - 1,2m, szerokość korony ok. 0,5-1m. Kwitnie długo i obficie przez całe lato do późnej jesieni. Powtarza dwa często nawet trzy lub cztery razy kwitnienie.
- Róże na paliku są wieloletnie i kwitną pięknie każdego roku na nowo.

NA FOTOGRAFII
Róża pienna na paliku biała Polarstern
Tree rose white Polarstern
Źródło: OCZARJK S.C. RÓŻE, RODODENDRONY, KRZEWY I DRZEWA OZDOBNE

Aktualności

2013-06-27 08:33:32 | Komentarze: 0

Sztuka podlewania latem

Latem, gdy dni są gorące i słoneczne, jedną z najważniejszych czynności w ogrodzie jest oczywiście podlewanie. Nie jest to jednak tak łatwe zadanie jak by się mogło wydawać. W zależności od rodzaju ogrodu, a co za tym idzie posiadanych roślin, należy dobrać nie tylko odpowiedni sposób nawadniania, ale również zakupić właściwy sprzęt. Co w takim razie warto wiedzieć?

Piękny trawnik – najczęstsze problemy, sprawdzone sposoby

Wiosenne porządki w ogrodzie

Polwax na rynku nawozów

"PODARUNEK PIĘKNA" - prezent biznesowy?

Żywiec Zdrój fundatorem nowego systemu nawadniającego ogród BUW

KULTURA ORGANIZACJI – INNOWACYJNOSĆ I TRADYCJA

CONTRAST, aby spełniać Twoje marzenia

Najbliższe dni w przydomowym sadzie

Wpuść wiosnę do domu