Szara pleśń groźną chorobą roślin ozdobnych

2010-05-26

W uprawie roślin ozdobnych jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób jest szara pleśń powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Zastosowanie środka Teldor 500® SC w jej zwalczaniu.

Fot. Adam Wojdyła
Patogen pojawia się wszędzie tam, gdzie rośliny wzrastają w niekorzystnych dla siebie warunkach, a więc w zbyt niskiej temperaturze powietrza lub gleby, na roślinach zalanych albo przesuszonych, uszkodzonych mechanicznie lub przez szkodniki itd. Szara pleśń występuje na roślinach uprawianych w gruncie oraz w pojemnikach ustawionych na balkonach, tarasach, również w pomieszczeniach. Objawy chorobowe pojawiają się na każdym etapie rozwoju rośliny. Wkrótce po siewie na siewkach mogą wystąpić objawy zgorzeli, a na sadzonkach w czasie ukorzeniania – zgnilizna rozpoczynająca się zwykle od ich podstawy.

Z kolei na roślinach rosnących na miejscu stałym patogen powoduje zamieranie pędów. Zwykle zamieranie rozpoczyna się od miejsca cięcia (np. po zbiorze kwiatów róż) lub na różnej wysokości pędu, stopniowo obejmując jego obwód, a z czasem doprowadzając do zamierania część znajdującą się powyżej. W pełni okresu wegetacji objawy brązowych, wodnistych plam pojawiają się na liściach sporadycznie, powodując ich obumieranie (hortensja), z kolei późną jesienią, a szczególnie wiosną zamieranie liści występuje pospolicie, w szczególności dotyczy to bylin. Również w okresie jesienno-zimowym objawy pojawiają się na drzewach i krzewach iglastych, prowadząc do brązowienia, obumierania i opadania igieł, poczynając od nasady pędów.

Z kolei na roślinach cebulowych w okresie ich przechowywania mogą być widoczne brązowe plamy. Jednak najczęściej szara pleśń atakuje kwiaty w okresie kwitnienia roślin, szczególnie przy częstych opadach deszczu, lub nawadniania w formie deszczowania. Początkowo na płatkach kwiatowych dają się zauważyć pojedyncze, wodniste, brązowe plamy, które przy wysokiej wilgotności powietrza bardzo szybko powiększają się, doprowadzając w ciągu 2-3 dni do ich zamierania. Przy spadku wilgotności powietrza następuje zahamowanie rozwoju objawów, obumarłe tkanki stają się suche, niekiedy wykruszają się z liści.
Po kilku dniach od infekcji, przy wysokiej wilgotności powietrza, na powierzchni obumarłych tkanek formuje się szary, obfity, pylący nalot trzonków i zarodników konidialnych grzyba. Uwalniane zarodniki przenoszone są przez prądy powietrza na sąsiednie rośliny, zakażając je, zwykle w miejscach uszkodzenia spowodowanego przez owady lub powstałego podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych. Możliwa jest również infekcja nieuszkodzonych tkanek roślinnych. Wewnątrz obumarłych kwiatów (róży) lub innych organów pojawiają się czarne, błyszczące, twarde sklerocja o średnicy kilku milimetrów.

Sklerocja zimują w podłożu, a wiosną na ich powierzchni formowane są zarodniki dokonujące infekcji roślin. Grzyb B. cinerea rozwija się w bardzo szerokim zakresie temperatury – od 0 do 30°C i przy wilgotności powietrza ponad 94%. Do kiełkowania zarodników obecność kropli wody nie jest konieczna, wystarczy kondensacja pary wodnej na powierzchni rośliny. W uprawach polowych szczególnie korzystne warunki dla rozwoju grzyba panują od drugiej połowy lata, gdy na roślinach pojawia się rosa. Grzyb zimuje na różnych gatunkach roślin uprawianych pod osłonami lub na resztkach chorych roślin oraz w formie sklerocji.

Zapobieganie to podstawa


Zapobieganie jest podstawowym sposobem ograniczenia występowania szarej pleśni. W szczególności należy obniżyć wilgotność powietrza poniżej 90%. Wilgotność względna powietrza wzrasta nocą wskutek obniżenia się temperatury powietrza, co oznacza doskonałe warunki do rozwoju grzyba. Z tego względu w nasadzeniach należy unikać zbyt dużego zagęszczenia roślin oraz ich zachwaszczenia, utrudniających wymianę powietrza wokół roślin. Chore rośliny (lub chore części) w nasadzeniach trzeba usuwać i niszczyć. Przed sadzeniem cebul należy przeprowadzić dokładną selekcję, usuwając egzemplarze z objawami chorobowymi, a jesienią i wiosną, w okresie szczególnego zagrożenia chorobą, w czasie podlewania nie wolno dopuszczać do zwilżenia roślin, a szczególnie nie pozostawiać ich w takim stanie na okres nocy.

Przeprowadzone badania w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach wykazały bardzo wysoką skuteczność fungicydu Teldor® 500 SC (500 g fenheksamidu w 1 l) w ochronie roślin ozdobnych przed szarą pleśnią. Teldor® w stężeniu 0,1%, stosowany do opryskiwania, wykazywał w ciągu kilku dni prawie 93% skuteczność w hamowaniu rozwoju nekrozy na płatkach kwiatowych róż zakażonych B. cinerea. Badany środek zmniejszał również kiełkowanie zarodników grzyba o ponad 50%. Skuteczność fungicydu Teldor® należała do najwyższych spośród badanych środków.

Podobną, wysoką skuteczność środek wykazywał na innych badanych gatunkach roślin. W praktyce oznacza to, że Teldor® bardzo skutecznie zabezpiecza rośliny przed infekcją oraz hamuje jej rozwój. Z tego względu środek należy stosować nie tylko interwencyjnie, ale również profilaktycznie w okresach zagrożenia wystąpieniem szarej pleśni (częste opady deszczu lub jesienią). Należy zaznaczyć, że Teldor® używany do opryskiwania roślin ozdobnych nie pozostawia osadu na chronionych roślinach i z powodzeniem może być stosowany do ochrony roślin w pełni sezonu wegetacyjnego – nie grozi to obniżeniem ich dekoracyjności.

Zwalczanie szarej pleśni

Po stwierdzeniu objawów chorobowych rośliny opryskać środkiem Teldor® 500 SC w stężeniu 0,1%. W razie potrzeby zabieg opryskiwania powtórzyć po 7-10 dniach. W ochronie roślin ozdobnych przed szarą pleśnią Teldor® najlepiej stosować przemiennie z fungicydem Euparen Multi 50 WG w stężeniu 0,2%. W okresie zagrożenia pojawieniem się szarej pleśni (jesienno-zimowym, w temperaturze >10°C) lub częstych opadów deszczu w trakcie sezonu, rośliny można opryskać środkiem Teldor® zapobiegawczo.

Doc. dr hab. Adam Wojdyła
Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice

Źródło: Bayer

Ciekawostki

2013-05-09 08:47:00 | Komentarze: 0

Wiosenne wnętrza, czyli kwiat w roli głównej

Wiosna pobudza do zmian. Po „zimowym śnie” metamorfoza przyda się nie tylko nam, ale także naszemu otoczeniu. Co zrobić, aby wnętrza domów i mieszkań nabrały wiosennego uroku? Wystarczy ożywić je kwiatami. W tym sezonie oprócz wersji ciętej i doniczkowej odkrywamy ich nowe oblicze.

Przemysł kwiatowy zagrożeniem dla rzadkiej palmy

Zaciszne miejsce w Twoim ogrodzie

Kostka pod postacią kamienia - Polbruk Avanti i Polbruk Plaza

Na mroźne dni - Rio

WARTE ZACHODU – nawierzchnie z kostki brukowej

Profilaktyka przede wszystkim. Pamiętajmy o ochronnych opryskach roślin.

Nawożenie róż

Jak najszybciej i najbezpieczniej rozpalić grilla?

Już czas przygotować podłoże trawnika… - jak wybrać odpowiednią glebogryzarkę?